Cena tvorby webových stránek

Cena webových stránek

Zde najdete ceník tvorby webů a v článku se dočtete, jak se ceny za tvorbu stanovují a v čem se liší tvorba webů od agentury, freelancerů a koho si na tvorbu najmout.

Už víte, že nechcete tvořit web sami, ale nevíte kolik stojí webové stránky? Pokusíme se vás nasměrovat tak, abyste nemuseli investovat zbytečně veliké peníze a výsledek byl co nejlepší.

Jak se stanovuje cena za tvorbu webu

Obvykle se cena za vytvoření webu stanovuje před začátkem prací, nebo případně mohou být naceněny jednotlivé fáze tvorby zvlášť. Při stanovování ceny zpravidla vychází tvůrce z odhadu času potřebného na realizaci a technologické náročnosti prací. Při finální kalkulaci pak bere v potaz jak hodinovou sazbu (ta může být výrazně jiná například pro psaní textů a programování), tak i další náklady. Nutno říci, že hodinová sazba je pro většinu firem jen interní pomůcka a finální cena za vytvoření webu není přímo úměrná počtu odpracovaných hodin.

Orientačně a velmi zjednodušeně lze říci, že:

  • Malý web (do 10 podstránek) = do 25 hodin práce.
  • Střední web (10 – 20 podstránek) = 30 – 50 hodin práce.
  • Veliké weby a e-shopy (nad 20 podstránek) = nad 50 hodin práce.

Cena webu od freelancerů / agentur

Freelanceři mají obecně nižší hodinovku proto, že často pracují z domu a mají tak nižší náklady. Bývají často úzce specializovaní, ale dokáží spolupracovat s jinými freelancery a vytvářet tak efektivní týmy schopné poskytovat širší spektrum služeb. To je i náš případ (Proweby.cz).

Agentury poskytují širší spektrum služeb. Vyšší hodinovka je daná bohatším organizačně – technickým zázemím firmy (kanceláře, konferenční prostory, auta, … ), technologickými možnostmi (vlastní servery atd.), ale také širším spektrem profesí (obchodníci, account manažeři, správci serverů, … ).

Hodinovka freelancerů bývá při tvorbě webů obvykle do 1500 Kč (není to však rozhodně strop), zatímco agenturní spíše 1500 – 5000 Kč. Podívejte se na náš orientační ceník tvorby webových stránek.

Na co se lépe hodí freelancer nebo agentura?

Lokální a regionální dosah – freelanceři

  • Pro tento typ podnikání si můžete bez obav nechat vytvořit web od freelancerů, jako jsme my, tedy Proweby.cz. Agenturní řešení pro vás bude patrně příliš drahé. Může se jednat o malé informační weby, obecní a neziskové weby, webové stránky spolků, menší e-shopy, nebo například weby realitních makléřů.

Celorepublikový business – freelanceři i agentury

  • Ambice takového podnikání bývají větší a tomu by mělo odpovídat i zadání a zvolený dodavatel. Pokud víte, že nebudete potřebovat příliš veliký objem práce a neplánujete používat na webu veliké množství technologií, měli by takovou práci zvládnout freelanceři, ale pro náročné a rozsáhlé projekty je vhodnější agenturní řešení. Často jde například o větší firemní weby, rozsáhlejší školní weby, webové stránky realitních kanceláří a podobně.

Nadnárodní nebo rozsáhlý business – spíše agentury

  • Zde platí totéž, co pro celorepublikový business, tedy že můžete podle rozsahu projektu zvolit jako dodavatele buď freelancery, nebo agenturu s tím rozdílem, že se náročnost projektu často odvíjí také od potřeby zapracování jazykových verzí a lokálních specialit. V tomto případě už bývá agenturní řešení vhodnější. Mohou se zde také objevovat požadavky na znalost podnikání a legislativy v různých zemích. Typickým příkladem jsou veliké weby univerzit, které vyžadují vytvoření speciálních rezervačních funkcí, nebo rozsáhlé korporátní weby.

Autor článku

Přemek Kubák, Tvorba webů Proweby.

Přemek Kubák – Proweby.cz
SEO konzultant a tvůrce webů.
Tel. 777 217 552, E-mail: proweby@proweby.cz

TOP články